Vi tager konflikten – et tegn på, at teamet virker?
Disse klummer handler om, hvordan man kan få succes med de mange mennesker vi omgiver os med hver dag. Det er nemlig de færreste der kan skabe succes alene uden gensidigt udviklende samspil. Det er nødvendigt i familien, på arbejdspladsen, i sportsklubben og med vennerne
Alle steder er succes med andre, også vigtigt for dig personligt. Et af tegnene på, at vi har skabt og udviklet noget stærkt og robust med andre mennesker er, at vi tør tage konflikter, når de opstår. Men langt de fleste undgår dem.
Den svære disciplin
I samspillet med andre mennesker, er en af de svære discipliner faktisk, at tage de diskussioner, der er virkelig nødvendige, når de opstår. Det gælder på arbejdspladsen, i familien, i sportsklubben og med vennerne. At tage diskussionen også når det er svært og grænseoverskridende. Tage dem, hvis man virkelig mener relationen betyder noget. Problemer skal ryddes af vejen, før man kan være virkelig effektiv sammen. Særligt på arbejdet. Hvis der er gammel strøm og uafklarede sager imellem nogle teammedlemmer, arbejder de simpelthen dårligere sammen og de har det i øvrigt heller ikke godt i hinandens selskab. Hvis noget blokerer for et frit og utvungent samarbejde, skal man rydde op. Denne nødvendige og svære debat kræver naturligvis at man har tillid til hinanden. Og når jeg taler om tillid, er det Ikke den lidt overfladiske professionelle tillid vi tit oplever rundt omkring på arbejdspladserne, men en lidt mere dyb og personlig tillid, der sikrer, at man altid ved, at de andre aldrig er ude efter dig personligt. Men at man altid agerer i en fælles bedste interesse.
Jeg kalder denne nødvendige, sunde, passionerede og ofte ufiltrerede konflikt for “Den Robuste Dialog”. Her siger vi tingene som de er. Vi er ærlige og oprigtige. Vi er måske endda direkte. Men vi er også empatiske, reelle og ordentlige. Vi går ikke under bæltestedet. Vi har forberedt os og vi har gennemtænkt det. Vi ved, hvad det betyder for andre, når vi er ærlige. Vi skal faktisk turde at risikere noget. Måske at “såre” lidt personlig stolthed, hvis det tjener helheden.
Målet med den robuste dialog, er ikke at vinde diskussionen eller at hævne eller hævde sig. Målet er at få vendt alle sten, få hørt på alles invendinger og opnå en resolution. Målet er den næste nye bedste løsning sammen. At komme videre fremad. For de fleste er det let at tale om noget fagligt eller professionelt. Det føles mindre farligt end det private og personlige. Anette har glemt at gemme de sidste mails og nu er de forsvundet eller Peter er ikke god til powerpoint og undgår derfor at skulle lave en præsentation. Men Den Robuste Dialog kan også handle om indsats, adfærd eller attitude. Den kan godt være personlig, uden at være morbid og unfair. Det kan være situationer, hvor enkelt personer ikke yder den indsats der forventes. Eller ikke er “på” og engagerer sig. Dette er jo også en problematik i parforholdet. Eller en situation hvor eksempelvis en person taler for hårdt til andre igen og igen, eller spreder rygter eller udleverer andre, uden selv at tænke over det.
Jeg skal indrømme, at vi i Jægerkorpset havde en ret hård tone overfor hinanden. Vi var meget direkte. En udenforstående ville sandsynligvis tænke, at “nu kommer de sgu snart op og slås!”. Men det handlede om passionerede, ufiltrerede holdninger og det alle følte som vigtige budskaber. Det vi debatterede betød altid meget for alle parter. Men vi kunne faktisk sige alt til hinanden. Det hele blev taget alvorligt. Man kunne sagtens få af vide, at man var for langsom eller at man ikke var præcis nok. At man ikke havde øvet sig nok. Men i langt de fleste tilfælde viste den pågældende godt, at det haltede lidt. Og så blev der rettet op på tingene. Og når vi gik ud af rummet efter en passioneret debat, gik vi alle samme vej og situationen var nulstillet.
Hvorfor tager vi så ikke Den Robuste Dialog?
Men dette er uvant. Tilliden er sjældent høj nok og vi tør ikke gå tæt på. Det føles ubehageligt og usikkert og vi kender ikke konsekvenserne af en ærlig udmelding. Hvordan vil de andre reagere? Hvor vigtigt er det egentlig? Er det bare mig der føler det her? Det ligger i vores gener, at vi ikke ønsker at risikere vores relationer eller fremstå forkert. Så selvom vi rationelt set, godt forstår, at det vil være rigtigt, at bringe en svær sag frem, så undgår vi det, fordi vores genetik fortæller os, at det er ubehageligt og farligt. Og vi har ikke træningen til at være i dette ukendte felt. Det er derfor nødvendigt, at træne i at være i konflikter.
De fleste ledere er heller ikke vant til denne svære disciplin. Det kan føles som et tabu, at et team debatterer ustyrligt. Man er bange for, at nogle bliver udstillet eller kede af det. Bange for at miste kontrollen og for at det virker, som om man ikke har styr på sagerne. At lade en svær debat udvikle sig naturligt, facilitere den – uden at dræbe den og hjælpe et team med, at finde en fælles fremadrettet sund løsning, er svært og dette skal også trænes. Man skal lede, så det ikke bliver et “blame game” eller usagligt. Man skal faktisk, som leder have pæn overhøjde, for at lade en sund nødvendig diskussion udvikle sig i den retning den nu udvikler sig – uden at vide helt nøjagtigt hvor det, og hjælpe teamet med en løsning og understrege, at dette er en ny fælles løsning. Vi går derfra med nye indsigter og en ny fælles aftale. Mange ledere er også bange for at konflikter tager for lang tid. Men ikke at håndtere det, betyder jo blot at det popper op igen, næste gang. Rent faktisk sparer det Jer tid en gang for alle at få afklaret tingene.
I tillidsfulde relationer, hvor man tør tage den robuste dialog, er der også et bedre arbejdsmiljø. Man skal ikke hele tiden dække sig ind, være i tvivl om, hvad de andre nu tænker. Man er ikke hele tiden i interne forhandlinger med sig selv om, hvordan man skal være for, at blive forstået rigtigt. Vi kan være akkurat dem vi er. På godt og på ondt. Og dette frigører reelt potentiale i os alle og vi bliver alle aktive ressourcer, andre tør tappe ind i.
De teams, der tør tage en Robust Dialog er bedre udviklet og stærkere end de teams, der aldrig er uenige og som aldrig tager en passioneret debat. Hvis vi skal nå mål sammen, er sandhed vigtigere end harmoni.
Følg med her på APPETIZE. Der kommer mere i næste nummer.
Du kan læse mere i min bog “Tænk som en Kriger” (2018) og “Ultimativt Lederskab” (2020).
Find mig på www.lars-moller.dk
larsmoller@me.com

