Skip to main content
Anmeldelse: Tekst Maria Ellermann / Foto Rumle Skafte
4. maj 2026

ANMELDELSE Spillemand på en tagryg: At balancere på en tagryg – mellem tro, tradition og forandring

 

En rørende og musikalsk fortælling på Aalborg Teater om Tevye, hans døtre og en verden i opløsning, hvor kærlighed og gamle værdier konstant må finde ny balance.

 

En vemodig violin bag et tyndt chiffon-gardin, trækker os ind i den forsvundne verden af østeuropæisk jødedom. Vi er i den lille ukrainske by Anatevka. Her lever mælkemanden Tevye og hans kone Golde et fattigt, men værdigt liv med deres tre døtre.

Den retskafne Tevye forsøger stædigt at holde fast i optimismen, men småskændes undervejs med gud over, hvorfor netop han ikke kunne få en lidt lettere lod i livet. Mogens Rex leverer en humoristisk pragtpræstation, når han trækker sin kærre gennem livet og samtidig fører en løbende dialog med det høje.

Som Tevye selv siger: livet er som at være en spillemand på en tagryg – man må balancere, hele tiden. Mellem tradition og fornyelse.

 

 

Fællesskabet i Anatevka er stærkt, men slidt som sålerne på deres udtrådte sko. Traditionerne holdes skingert i hævd, også når de knager, og ingen helt husker hvorfor de bæres videre. Det mærker Tevye, da døtrene én efter én udfordrer hans verdensbillede, og han tvinges til igen og igen at veje traditionens tyngde op mod kærlighedens.

Imens slår historien kolbøtter i kulissen. Russerne rykker nærmere, jorden brænder under dem, og det forpinte jødiske folkefærd reduceres gradvist til det, de kan bære på kroppen. Netop derfor klamrer de sig til traditionerne, også når de splitter mere, end de samler.

Spillemand på en tagryg er en rørende fortælling, der rammer lige ind i en samtid præget af splittelse: Hvad holder vi fast i, og hvad kæmper vi for? Er det nok at opføre sig ordentligt, når verden omkring én falder fra hinanden?

Forestillingen balancerer skarpt mellem underholdning og historisk vidnesbyrd – en af de første brede skildringer af den østeuropæiske jødiske verden op til Holocaust.

Og så er det bare… stort.

Annonce

Du bliver løftet gennem jødiske traditioner, storslåede sangpræstationer og imponerende dans i et tempo, der næsten får dig til at glemme at trække vejret.

Hundrede stjerner herfra! Ind og se den…nu!

 

Spillemand på en tagryg spiller på Aalborg Teater fra 2. maj – 6. juni 2026

 

 


Nyeste artikler

To af landets mest markante stemmer inden for hver deres felt mødes i en helt særlig og eksklusiv talk, når den folkekære formidler Anders Lund Madse…

Logo for APPETIZE Magasin
APPETIZE Magasin er et slow-medie, der indbyder til ro og fordybelse. Vi er det eneste af sin slags i Nordjylland, og vi tror på, at værdien af vores seks årlige udgivelser gør en forskel på oplevelsen af at høre til og være en del af den nordjyske DNA. Vi er stolte af vores region og sætter stor pris på at fortælle om alle de nordjyder, der gør en forskel. Både de private og virksomhederne.

Tilmeld nyhedsbrev