Skip to main content
Anmeldelse: Tekst/Foto: Betine Brix
11. februar 2026

Anmeldelse: Anekdoter, fællessang og storslået musik

Jeg hører til den generation, der er vokset op med Shu-bi-dua og i nogle år var jeg kæmpefan. Det er jeg egentlig stadig og min begejstring for gruppens finurlige, fede og sjove tekster og melodier er nu vakt igen. Shu-bi-dua fejrede i 2024 50 året for deres første album.

Denne lørdag aften i Musikkens Hus’ smukke, total fyldte, koncertsal blev jeg fanget igen. Denne gang af Shu-bi-dua 2.0, som består af tre af de oprindelige medlemmer: Michael Hardinger, Kim Daugaard og Jørgen Thorup, der er forsanger i dag. På scenen har bandet selskab af Danmarks Underholdningsorkester og WAUW for et set up! Sikke et samspil!

 

 

Folkefest af format

Aftenen består af fællessang, smuk musik og fantastiske tekster, som vi alle i salen kender.  Alle skråler af fuld hals og stemningen er suveræn. Det var sange som “Fed Rock”, “Costa Kalundborg”, “Dogshit in my garden” (Vuffeli-vov), “Askepot”, “Lulu rocken går”, “Brødrene Gebis” (Bee Gees), “Danmark”, “Knuden”, “Basuner og Engle”, “Hvalborg”, “Minus til Plus” og mange flere.

Jørgen Thorup er den “nye” forsanger efter Michael Bundesen. Han gør det egentlig godt nok, men har ikke helt den  fyldige stemme som Bundesen. Det mangler jeg.

Michael Bundesen blev ramt af en blodprop i 2011 og fik aldrig sin sangstemme igen.

Thorup er en festabe og det skinner igennem på alle fronter. Der flyver sjove anekdoter og sjove kommentarer rundt mellem Hardinger og Thorup og det er forfriskende.

På opfordring, fordi vi var så afsindig godt et publikum, spiller de “Står på en alpetop”, selv om den ikke var øvet. Den spillede Shu-bi-dua 2.0 uden orkesteret – det var nu heller ikke dårligt, selv om vi hurtigt har vænnet os til back-uppen af orkesteret.

De gør det godt de “gamle Shu-bi-drenge” og der er ingen tvivl om at Nordjyderne elsker Shu-bi-dua og deres fede sange med politiske synspunkter pakket flot ind i humor. Tænk bare på “Costa Kalundborg” “Askepot” og “Sexchikane”. Der er da virkelig emner som i dag er meget aktuelle.

Jeg er og bliver fan. Tak for en skøn aften og tak for en hæs stemme i søndags.

 

 

5/6 stjerner

Danmarks Underholdningsorkester med dirigent Nikolai Bøgelund hylder Shu-bi-dua

Annonce

lørdag 7. februar 2026 kl. 20.00

Musikkens Hus


Nyeste artikler

Snigpremierer og Oscar-nominerede film til særpris. På søndag går det løs i Hollywood, således også i Biffen, hvor du inviteres indenfor til en dag s…

Logo for APPETIZE Magasin
APPETIZE Magasin er et slow-medie, der indbyder til ro og fordybelse. Vi er det eneste af sin slags i Nordjylland, og vi tror på, at værdien af vores seks årlige udgivelser gør en forskel på oplevelsen af at høre til og være en del af den nordjyske DNA. Vi er stolte af vores region og sætter stor pris på at fortælle om alle de nordjyder, der gør en forskel. Både de private og virksomhederne.

Tilmeld nyhedsbrev