Skip to main content
Pressemeddelelse: Nordjyske Museer
20. april 2026

Kom bag facaden: Eksklusive rundvisninger i Jens Bangs Stenhus

Vi kender det alle sammen. Det store prægtige stenhus ved Østerå, som har ligget der i mere end 400 år. De fleste kender det dog kun udefra – men nu åbner Aalborg Historiske Museum op for rundvisninger i huset. Den første er allerede onsdag 6. maj.

 

Midt i Aalborg ligger et smukt gammelt stenhus, hvis lige ikke kendes i Danmark eller hele Skandinavien for den sags skyld. Der er tale om Jens Bangs Stenhus, der blev opført som købmandsgård tilbage i 1624.

 

I mere end 400 år har stenhuset tronet midt i Aalborg, som et symbol på byens velstand og centrale betydning i renæssancen. Med høje gavle med slyngede sandstensornamenter, der rækker op i himlen, var den pragtfulde bygning storkøbmandens reklameskilt, som ingen kunne undgå at bemærke i 1600-tallets Aalborg.

 

Fra kælder til kvist

Den smukke bygning har på mirakuløs vis overlevet tidens tand og er stadig en markant del af byens skyline – og nu kan man komme med på en helt eksklusiv rundvisning i og omkring huset.

 

Her kommer man med hele vejen rundt om den gamle købmandsgård udenfor og dernæst ind bag husets mure fra kældergangene til det øverste spidsloft – og man får naturligvis de mange historier om købmanden og de mange apotekere, som gennem tiden har beboet huset.

 

Jens Bangs Stenhus er bygget efter nederlandske forbilleder og ligner derfor de store samtidige bygninger langs kanalerne i for eksempel Amsterdam. En stil, der var var moderne i Danmark på den tid, og som også kendetegner store bygningsværker som fx Rosenborg Slot og Børsen i København.

 

Rundvisningen bringer publikum op allerøverst oppe under taget, hvor man får et sjældent indblik i husets historie. Foto: Kjetil Løite, Fotograferne Vesterbro

 

Apotekeren flytter ind

Et halvt århundrede efter dets opførelse købte den dygtige apoteker Johannes Friedenreich huset og indrettede et af landets første og største apoteker. Han forsynede hele Nordjylland med ikke bare medicin, men også med krydderier, vin og andre luksusvarer.

 

Der var apotek i bygningen fra 1670’erne, hvor apotekeren lavede al medicin selv, og frem til 2013, hvor medicin kom færdigindpakket fra fabrikker.

 

I dag er stenhuset hjemsted for blandt andet en restaurant, privatboliger og lægepraksis, og på loftet har man indrettet et museum med det gamle apoteksinventar, laboratorieudstyr skranker og skuffer, krukker og glas samt ikke mindst eksotiske medikamenter, som alt sammen gennem 350 år endte på loftet, når apotekerfamilien ryddede op.

 

Rundvisningen bringer dig igennem husets historie fra kælder til kvist.

 

Find datoer og køb billetter på nordjyskemuseer.dk

https://billetter.nordjyskemuseer.dk/da/buyingflow/tickets/32928


Nyeste artikler

To af landets mest markante stemmer inden for hver deres felt mødes i en helt særlig og eksklusiv talk, når den folkekære formidler Anders Lund Madse…

Logo for APPETIZE Magasin
APPETIZE Magasin er et slow-medie, der indbyder til ro og fordybelse. Vi er det eneste af sin slags i Nordjylland, og vi tror på, at værdien af vores seks årlige udgivelser gør en forskel på oplevelsen af at høre til og være en del af den nordjyske DNA. Vi er stolte af vores region og sætter stor pris på at fortælle om alle de nordjyder, der gør en forskel. Både de private og virksomhederne.

Tilmeld nyhedsbrev