Skip to main content
REKLAME I KLOKKERHOLM DYREPARK
29. august 2025

Klokkerholm Dyrepark – en park med dyrene i centrum

Annonce

Klokkerholm Dyrepark er et lille hyggeligt sted, der er etableret af ægteparret Christina Bak og Lars Jungersen i 2019. Dyreparken byder på en række hjemlige og mere eksotiske dyrearter. I dyreparken møder man kænguruer, alpakaer, lamaer, silkeaber, kaniner og mange andre dyr helt tæt på. Stedet er skabt med en atmosfære, hvor der er plads til alle i familien.

Christina og Lars fortæller, det var lidt af en tilfældighed, at de startede op med dyreparken. Parret købte en gammel bondegård i Klokkerholm, da at have dyr var noget de begge ønskede. Et par år senere stod de med det, der nu er Klokkerholm Dyrepark.

Parken er blevet til alt det Christina og Lars drømte om; nemlig et sted, hvor familier, kan møde dyrene helt tæt på. For eksempel klappe dem og gå med på fodringsrunder. Vi har stillet Christina og Lars et par spørgsmål herunder.

HVORDAN VÆLGER I, HVILKE DYR DER SKAL VÆRE EN DEL AF PARKEN?

– Vi vil gerne give besøgende mulighed for at opleve både kæledyr, eksotiske dyr, husdyr og fugle. Det giver mulighed for spændende formidling om dyrenes liv, når vi sammen med gæsterne tager på fodrerunde. Mulighed for interaktion med dyrene er noget, vi prioriterer højt.

HVILKE UDFORDRINGER HAR I MØDT I DRIFTEN AF DYREPARKEN?

– Økonomi spiller en væsentlig rolle i driften af en dyrepark. Anlæggene er ofte dyre at etablere, og der skal foder, dyrlæge, vedligehold, el, vand og varme til året rundt. Der er meget sæsonafhængige indtægter, så det danske vejr er en vigtig med- eller modspiller. Der er ligeledes mange faggrupper og opgaver tilknyttet driften. Det er alt fra dyrepassere, cafemedarbejdere, rengøring, oprydning, indkøb osv. Man keder sig aldrig i jobbet.

HVAD ER DET MEST POPULÆRE DYR HOS JERES GÆSTER?

– Mange kommer for at gå en tur på folden blandt alpakaer, kænguruer eller æsler og for at se silkeaberne eller næsebjørnene lege. Det er dog katte, kaniner og geder, der stjæler folks hjerter. Vores mest populære dyr er kattekillingerne, selvom vores tamme kænguru også er et hit.

HVAD GØR I FOR AT ENGAGERE LOKALSAMFUNDET I PARKEN?

– Vi forsøger at være en vigtig aktør i lokalsamfundet ved at tilbyde et varieret eventprogram, så man som gæst kan opleve mange forskellige aktiviteter i sommerhalvåret. Vi bruger lokale håndværkere og butikker, og vi har lokale ansat i parken. Mange af de lokale har sæsonkort. De besøger ofte parken og går tur blandt dyrene.

Praktisk info

  • Mandag og tirsdag er lukket udenfor skoleferier og helligdage.
  • Besøgende har mulighed for at deltage i fodrerunden kl. 11 i weekender og ferier.
  • Der er mulighed for pony- eller æselridning i ferier, ved bestilling og ved arrangementer.
  • Der kan købes mad, kaffe, kage, sodavand mv.

KLOKKERHOLM DYREPARK
Kærsigvej 2
9320 Hjallerup

Telefon +4560129535
Mail info@klokkerholmdyrepark.dk

Annonce

Åbningstider
12/4 – 28/6 åbent fra 10 – 17
29/6 – 18/8 åbent fra 10 – 18
19/8 – 19/10 åbent fra 10 – 16

Læs mere: klokkerholmdyrepark.dk


Nyeste artikler

To af landets mest markante stemmer inden for hver deres felt mødes i en helt særlig og eksklusiv talk, når den folkekære formidler Anders Lund Madse…

Logo for APPETIZE Magasin
APPETIZE Magasin er et slow-medie, der indbyder til ro og fordybelse. Vi er det eneste af sin slags i Nordjylland, og vi tror på, at værdien af vores seks årlige udgivelser gør en forskel på oplevelsen af at høre til og være en del af den nordjyske DNA. Vi er stolte af vores region og sætter stor pris på at fortælle om alle de nordjyder, der gør en forskel. Både de private og virksomhederne.

Tilmeld nyhedsbrev