Hudplejeklinikken La Femme
Der har altid været en lille beauty-nørd i hudspecialist og indehaver Helle Bach. Som barn samlede hun rosenblade og eksperimenterede med at lave hendes egne parfumer. Men det var først i teenageårene, da hun selv fik svær acne, at interessen for hud og hudens funktion for alvor tog form. Helle ønskede at forstå, hvad huden fortæller og hvad der reelt hjælper. Derfor er hun, hvor hun er nu.
Allerede som 15-årig begyndte Helle selv at gå til kosmetolog. Acne var dengang et svært og ofte tabubelagt emne, og det er det stadigvæk i dag.
– I dag oplever vi heldigvis, at voksne, som selv har haft acne, hurtigt kommer med deres børn for hjælp, fortæller Helle.
Derfor arbejder Helle og hendes kolleger i dag tæt sammen med deres læge på den kosmetiske klinik. De tilbyder både lægekonsultation og behandling af acne, perioral perioritis og rosacea på tværs af klinikkerne. Denne kombination sikrer, at klienterne får den mest effektive og sikre behandling på længere sigt.
Med tiden har hendes fag naturligt udviklet sig langt ud over acne. Nye metoder inden for anti-aging, naturlig pleje og naturlig anti-aging er kommet til, og i dag arbejder klinikkerne i langt højere grad med helheden. Ansigt, krop, sanser, følelser og nervesystem hænger uløseligt sammen. Huden reagerer på stress, livsstil og indre balance. Derfor er en holistisk tilgang blevet stadig mere central i Helles arbejde:
– Samtidig arbejder jeg biomedicinsk, hvor dokumentation, ingrediensviden og hudens fysiologi spiller en afgørende rolle. Samspillet mellem det biomedicinske og det sanselige skaber de bedste resultater for alle kundegrupper, fortæller Helle
Vejen til beauty-branchen
Vejen ind i branchen var ikke snorlige for Helle. Hun uddannede sig først som klinikassistent hos en tandlæge og lærte dér, hvordan man driver en klinik med struktur, økonomi, ansvar og drift. Senere blev hun uddannet hudterapeut og makeup-artist og arbejdede i 10 år hos Danmarks Radio. Parallelt byggede hun sine egne klinikker op.
Gennem La Femme har Helle opbygget en moderne hudplejeklinik, der i dag tilbyder alt inden for moderne skincare og behandlinger. For to år siden startede Helle Nordic Aesthetic Clinic i Aalborg, som arbejder tæt sammen med klinik La Femme. Samarbejdet betyder, at Helle kan tilbyde både kosmetiske behandlinger og avanceret skincare samlet. Her repræsenterer samarbejdet en moderne tilgang, hvor klienterne får det bedste fra begge verdener, alt efter ønske.
Det er gennem klienterne, Helle mærker, hvordan branchen udvikler sig, og hvilke behov der opstår. Det er også sammen med hendes fantastiske medarbejdere i de forskellige klinikker, som hun er i løbende dialog med, at de i fællesskab sikrer, at klinikken drives bedst muligt.
– Jeg kunne ikke drive klinikken uden mine kolleger. Deres engagement og samarbejde er afgørende, fortæller Helle.
Som kvindelig iværksætter har Helle mødt udfordringer. I begyndelsen blev hun ofte overset. Blandt andet til bankmøder oplevede hun, at samtalen blev rettet mod hendes mandlige revisor i stedet for hende. Det lærte Helle at træde i karakter og som hun fortæller:
– Jeg har siden investeret massivt i efteruddannelse, forretningsudvikling og ledelse. Hudplejebranchen er en specialbranche, og faglighed om faget alene er ikke nok, man skal også forstå forretning.
At styrke branchen
Helle er desuden formand for Dansk Kosmetologforening og det er en post hun har haft i snart 10 år. Her arbejder hun aktivt for at styrke branchen, fagligheden og vilkårene for klinikejere.
Bæredygtighed har gennem alle årene været en naturlig del af klinik La Femme. Når man arbejder med mennesker og hud, har man et ansvar, fortæller Helle:
– Derfor arbejder vi med gennemtænkte ingredienser, dokumentation, ansvarlig produktion og en stabil produktfilosofi.
Klinikkerne skifter ikke konstant retning, men udvikler sig med tiden og står fast på deres værdier. Tillid er afgørende. Derfor er www.medex.dk blandt andet et naturligt valg som klinik brand, fordi det bruges til alle hudtilstande.
Fremtiden
For Helle handler fremtiden om stabilitet, tillid, anerkendelse og fællesskab. Om at løfte i flok med dygtige medarbejdere og med hendes mangeårige samarbejdspartnere. Om at fortsætte med at vise, at beauty-branchen er betydningsfuld og dét ikke kun for skønhed, men i særdeleshed også for sundhed og trivsel.
– Hudplejeklink La Femme har altid været og vil fortsat være, et af de steder, hvor værdierne lever med fokus på udvikling af beauty historien. På den måde kan vi tilbyde det bedste til vores fantastiske nye og gamle kunder. De er jo det allervigtigste for os, smiler Helle afsluttende.
La Femme – Medex Institut
v/ Helle Bach
Jernbanegade 11, 9530 Støvring
Tlf: 98 37 49 99
mail: lafemme@medex.dk

