Skip to main content
Pressemeddelelse: Aalborg Kommune
22. maj 2026

Verdensfestival samler Alborg – oplev verden i Kildeparken

Gå ikke glip af Verdensfestival 2026 lørdag den 6. juni – en festlig dag fyldt med mad, musik og møder på tværs af kulturer.

Lørdag den 6. juni forvandles Aalborg til et levende, når årets Verdensfestival løber af stablen. Festivalen er blevet en tilbagevendende begivenhed, hvor borgere i alle aldre inviteres til at opleve nogle af de mange nationaliteter og kulturer, som findes i byen, gennem sanser, smagsoplevelser og fællesskab.

Verdensfestivalen er gratis og åben for alle – og uanset om man er nysgerrig på nye smage, kulturelle traditioner eller blot ønsker en hyggelig dag i godt selskab, er der noget at opleve. Med sloganet “Verdensfestival – Kilden til fællesskab” sætter festivalen fokus på det, der binder os sammen.

Oplev hele verden på én dag

Festivalen byder på et stort og varieret program, hvor gæster kan gå på opdagelse blandt stande fra 25 forskellige nationaliteter. Her kan man opleve smagsprøver på autentiske retter fra hele verden og Formidling af kultur, historie og hverdagsliv fra de deltagende lande. På scenen er der festlige indslag med dans og musik fra forskellige kulturer. Der kan også opleves et fælles modeshow med traditionelle dragter.

Rådmand i Job og Social Peter Larsen ser frem til at holde åbningstalen på dagen. Han forklarer:

“Verdensfestivalen er en vigtig begivenhed for Aalborg Kommune, fordi den samler mennesker på tværs af kulturer og skaber et fællesskab, hvor vi mødes i øjenhøjde. Når vi deler mad, oplevelser og fortællinger, bliver forskellighed en styrke, og det er helt centralt i forhold til vores ønske om trivsel og sammenhængskraft i byen.”

 

Et fælles Aalborg på tværs af verden

Formålet med Verdensfestivalen er at skabe et åbent og inkluderende mødested, hvor det er muligt at lære hinanden at kende på tværs af nationaliteter og kulturel baggrund. Festivalen skal bidrage til større forståelse, dialog og anerkendelse af den mangfoldighed, der præger Aalborg i dag.

Verdensfestivalen bygger på ønsket om at styrke fællesskabet i byen og vise, hvordan forskellighed kan være en styrke, når den mødes med nysgerrighed og respekt. Samtidig giver festivalen et indblik i de mange kulturer, der er en naturlig del af hverdagen i Aalborg.

Skabt i fællesskab

Verdensfestivalen udspringer af et stærkt samarbejde mellem etniske foreninger, Integrationsrådet og Aalborg Kommune. Samarbejdet udspiller sig også i løbet af året, hvor deltagerne mødes til planlægning og netværk, hvilket har givet et stærkt fællesskab på tværs. Festivalen er non-profit og bygger i høj grad på frivilligt engagement. De deltagende foreninger og grupper bruger mange timer på at forberede mad, aktiviteter og formidling – alt sammen for at give gæsterne en autentisk og nærværende oplevelse.

Siden den første festival i 2021 har Verdensfestivalen tiltrukket et stigende antal besøgende, og i de senere år har flere tusinde gæster lagt vejen forbi. Festivalen er dermed blevet et vigtigt tilbagevendende samlingspunkt i Aalborg, hvor nye relationer opstår, og eksisterende fællesskaber styrkes.

Program Verdensfestival 2026

Ændringer kan forekommer på dagen

Kl. 11: VERDENSFESTIVAL ÅBNER

Åbningstale ved rådmand for Job og Social, Peter Larsen

Markering af udgivelse af “Mad, minder og migration – MultiAalborg 2.0”

Efter talen åbner standene for smagsprøver fra de forskellige lande. Der uddeles gratis smagsprøver så længe lager haves

Kl. 11.30-12.45

Sang fra Ukraine

Dans fra Sri Lanka

Dans fra Somalia

Folkesang fra Rumænien

Musik fra Palæstina

Arabisk børnekor

Dans fra kysten i Peru

Kl. 13.00-13.20

Fælles modeshow med nationale dragter fra forskellige lande

Kl. 13.30-14.15

Kurdisk sang og dans

Kinesisk børnekor, Lihau (operasang) og traditionel kinesisk løvedans

Dans fra Iran

Dans fra Colombia

Fremvisning af tøj fra Kenya

Kl. 14.30-15.30

Dans fra Eritrea

Sang og dans fra Aceh

Grønlandsk trommedans og maskedans

Dans fra Afghanistan

Dans fra Andesbjergene i Peru

Kl. 16.00: VERDENSFESTIVAL LUKKER

Man kan også holde sig løbende opdateret om Verdensfestivallen på Facebook:

VERDENSFESTIVAL 2026 // WORLD FESTIVAL 2026 ‘ Facebook


Nyeste artikler


Logo for APPETIZE Magasin
APPETIZE Magasin er et slow-medie, der indbyder til ro og fordybelse. Vi er det eneste af sin slags i Nordjylland, og vi tror på, at værdien af vores seks årlige udgivelser gør en forskel på oplevelsen af at høre til og være en del af den nordjyske DNA. Vi er stolte af vores region og sætter stor pris på at fortælle om alle de nordjyder, der gør en forskel. Både de private og virksomhederne.

Tilmeld nyhedsbrev