Klumme: Giv en madpakke – og noget om eddike og magiske svampe
Velkommen tilbage til verden efter en lang sommer. Både store og små. For rigtig mange er dagligdagen i fuld gang igen. Mange har forhåbentlig glædet sig, men selvfølgelig findes der også en del, der har måtte tage en dyb vejrtrækning. På den igen.
Jeg synes, det har været en dejlig sommer. Fyldt med glæde, sol og råhygge. Solen, proppet med vitaminer og sambadansende vibrationer. Andre husker et gråt regnvejr og oversvømmelser. Det hele kommer jo altid an på med hvilke briller, vi ser vores lille verden sammen og hver for sig. Jeg husker næsten ikke regnen, og den regn jeg husker, husker jeg med kærlighed. Jeg elsker regn. Duften, sanseligheden, den livsbekræftende regn. Den helende regn.
I løbet af sommeren er mit yngste yndlingsmenneske Ellen på 18 måneder hoppet fra dagpleje til vuggestue. Fra en lillebitte tryg verden til en stor verden fyldt med nye eventyr og indtryk. Og alle mine bedstemornerver sad fuldstændig rablende, dansende og sitrende udenpå huden. Det lille menneske … alene ud i en fuldstændig ny dimension af en stor uoverskuelig verden. Og jeg tænkte straks på flade spegepølsemadder, gummiost, småsyntetiske nuggets og uophørlig larm. Et lillebitte menneskes sanser er som en symbiose mellem sommerfuglesilkevinger og en supersugende badesvamp. Magisk og smuk og ubegribelig nysgerrig og absorberende.
Men jo mere jeg nærlæste vuggestuens/børnehavens hjemmeside med bedstemorbrillen på næsen, jo mere forelsket blev jeg i Ellens nye arbejdsplads for små hyggetrolde. Og jeg måtte overgive mig fuldstændig efter få uger. Hun var landet i en eventyrverden, hvor hendes små ører bliver modtaget hver eneste morgen af klassiske symfonier og rolig jazzmusik. En ren musisk omfavnelse af en lille sjæl. Som et tæppe af den smukkeste efterårsskov uden barske neonfarver. Ro og nysgerrighed.
Til frokost danser deres smagsløg til takten fra den skønneste madmor og et bord fyldt med laksesalat og torskefrikadeller, boller i karry, rødbedehummus, asiatisk svinegryde, kartoffelsuppe og manna-grød med æblerabarberkompot og mandeldrys. Og om eftermiddagen kommer hun hjem med franske fletninger i det fine lille hår, jord under neglene og på næsen, nye dance-moves og endnu en dag iblandt de dejligste nye små venner og voksne. Jeg er så ufattelig taknemmelig for en eventyrverden, der tager små nye mennesker alvorligt. Jeg siger ikke, at alle institutioner skal spille jazzmusik eller servere laksesalat i børnehøjde, men jeg elsker, når nye portaler og verdener åbner sig for smukke nye små nysgerrige væsner.
Jeg kom i særdeleshed til at tænke på Ellens trygge verden i dag, da jeg så et opslag fra Kirkens Korshær, som gik lige i hjertet på mig. ”Giv en madpakke til et udsat barn”. Der har været meget fokus på sunde, gode og lækre madpakker i en årrække, og heldigvis får størstedelen af vores unger skønne madpakker med i skole fyldt med både hyggegrønt, hyggefjums og kærlighed. MEN der findes også flere og flere børn fra ulykkelige, hårdt trængte familier, hvor både det økonomiske og mentale overskud til madpakker, er tæt på ikke-eksisterende.
Disse vidunderlige unger har ikke alle sammen glædet sig til skolestart efter ferien. En madpakke er mere end lidt brød og pålæg i en kasse. Den har, udover dens åbenlyse funktion som uerstattelig energi på tanken, også en meget væsentlig og vigtig, social funktion. Den er både samlingspunkt midt på dagen og en time-out, og så er den det lille hjerte af kærlighed og omsorg, der ligger helt lydløst og banker i tasken.
Alle de her dejlige børn får svært ved at koncentrere sig på en sulten mave. De føler sig ofte socialt udenfor i spisefrikvarterer- ne, hvor samlingspunktet er den madpakke, der er ikke-eksisterende i deres skoletasker, og vi ved alle, hvad et dejligt måltid mad betyder for både humøret og energien.
Kirkens Korshær har børneklubber og familietilbud, der hjælper trængte familier, hvor børn og deres forældre kan komme ned og smøre dejlige madpakker til næste skoledag. Man kan donere beløb fra 35 kroner og opefter til Kirkens Korshærs madpakker til udsatte børn. De donationer gør en vigtig forskel for mange børns trivsel og skolegang.
Jeg er i det hele taget meget optaget af trivsel og sanselighed i den her tid. Og jeg har lovet mine unger og mig selv, at jeg er på vej ind i de bedste årtier af mit liv. Proppet med glæde, nydelse, kreativitet, sundhed og de bedste og mest positive vibes.
Man har foretaget et ret fantastisk og banebrydende nyt studie, der har givet de første eksperimentelle beviser på at det aktive stof, pcilocybin, i ”magiske svampe” kan have meget bemærkelsesværdige anti-aging evner. Det magiske stof viser forbløffende tegn på at kunne beskytte vores cellers aldringsproces med op til 57 %, forlænge vores cellers levetid og også genoprette allerede gamle og trætte celler … det fascinerer mig dybt, hvad vores natur er i stand til, fuldstændig uden indblanding fra Novo Nordisk.
Dog er de heldige forsøgsdyr indtil videre primært gamle mus, og så har euforiserende stoffer også en meget heftig indvirkning på både min fysiske og mentale tilstand, så måske skal jeg i første omgang blot holde mig til de super energier, helt klassiske flødestuvede svampe på ristet landbrød giver mig. Og så skal vi huske, at hele vores naturlige verden ligger for vores fødder, og den ønsker os kun det allerbedste. Indefra og ud. Vi skal blot tro på den. Have tillid til den.
Men jeg er faldet pladask for økologisk Æblecidereddike! To store skefulde i et glas vand morgen og aften. Jeg drikker det sammen med friskpresset citron. Flere vitaminer og bedre smag. Også MEGET nemmere at styre end magiske svampe på en daglig basis. Æblecidereddiken indeholder flere vigtige mineraler, og er bl.a. med til at stabilisere vores blodsukker, (ingen umulige snackcravings klokken balje om aftenen), det har en positiv indflydelse på vores kolesterol, samtidig med det skaber en mæthedsfornemmelse, der har givet positive resultater i forbindelse med vægttab.
Det er vigtigt at skabe nye vaner, når vi føler, noget er lidt ude af balance, Det er vigtigt hele tiden at skabe mere glæde, mere sanselighed, mere indre ro og harmoni. Brug efteråret på at reflektere over, hvor du kan skabe mere ro og harmoni indeni. Hvilken vej du skal gå for at skabe det liv, du ønsker dig.
Glædelig Efterår og stor kærlig hilsen
Josefine


